Diagnózisok

Honlapunk összeállításakor kiemelten gondoltunk azokra, akik most értesültek valamely betegségükről. Mivel a klinikai gyakorlat napjainkban meglehetősen lemaradt az elmúlt 2-3 évtized kutatói tapasztalataitól, a betegek nem mindig értesülnek orvosaiktól azon kutatási eredményeikről, amelyek áttörést jelenthetnének számukra. Mivel ezen kutatások és egyéb publikációk magyarul nem hozzáférhetők, és az anyagok összeszedése hatalmas kutatómunka egy laikus számára – különösen krízishelyzetben –, ezért honlapunkon igyekszünk az anyagcserével kapcsolatos leggyakoribb betegségekről hatékony összefoglalót és azonnali útmutatót adni.

Hivatkozásként főként nagy metaelemzéseket gyűjtöttünk össze. A metaelemzések több tucat vagy több száz egyéni kutatást következtetéseit elemzik ki és foglalják össze. Bár emiatt sok részlet elvész az olvasó szeme elől, de az általános megállapítások egyértelműbben elérhetők a szakmai és laikus olvasók számára, mintha a sokszáz kutatás egyenként kellene értelmezniük. Megesett már, hogy egy magyar orvosszakmai közösség honlapján nem találkoztunk 30 évnél újabb referenciával a hivatkozások között, ezért mi próbáltunk egészen friss kutatásokra hivatkozni.

Érdemes ezen a ponton kitérnünk a „Mindenre van kutatás” felvetésre. Ez sokszor de facto igaz: súlyos betegségekből sikerült embereknek kigyógyulni vegán és carnovire étrenddel is. Ám ezek nem cáfolják meg egymást. Nem egy út vezet Rómába. Esetünkben szintén fontos kijelentenünk, hogy javaslataink mögött nem áll semmilyen egyéni vagy lobbi érdek. A napfény, az alvás, a szénhidrátcsökkentés vagy a kurkumin nem képvisel olyan gazdasági lobbiérdeket, ami megérné egy efféle honlap elkészítését és fenntartását. Ugyanakkor ha gyógyszerről, konkrét hatóanyagról, gyógyszeripari vagy élelmiszeripari anyagról szól egy kutatás, nem árt óvatosnak lenni. Szintén nem árt tudni, hogy a gyógyszercégek a nem sikerült kutatásokat nem szokták publikálni, hanem diszkréten elsüllyesztik a fiókba, ezért az igazolt kutatás sem okvetlenül a valóságot fedi le.

Betegség-specifikus általános ajánlásainkat az érintett betegek és orvosaik figyelmébe szeretnénk ajánlani, de nem tekintjük ezeket kimerítő információnak, és felelősséget sem vállalunk az egyéni betegek sorsáért és a betegségük kimeneteléért. (Ennek részleteit a Felelősség kizárás oldalon foglaltuk össze.)

Ugyanakkor nem szeretnénk senkiben hamis reményeket kelteni. Mi próbálunk a legjobb tudásunk szerint támpontokat adni, de nem tudunk teljes megoldást kínálni. Legfőbb elvünknek az orvoslás hippokratészi jelszavát tartjuk: „Ne árts!” És bár az egyes betegségek alatt leírt tanácsok a mostani legjobb tudásunkat tükrözik, tény, hogy ezek a tanácsok 20 évvel ezelőtt máshogyan hangzottak volna, és mivel a táplálkozás-tudomány napjainkban is soft tudomány, az itt leírtak is minden bizonnyal módosulni fognak a következő években. Az Ön egészségéért alapvetően Ön a felelős.

Javaslataink a legtöbbször a normál kezelési protokoll mellett használhatók egyéni vagy az orvosával közös mérlegelés után. Van azonban néhány kivétel, ahol a protokollal ellentétes véleményt kell megfogalmazunk; ilyen pl. a diabéteszben ajánlott napi étkezések száma és szénhidráttartalma. Amennyiben elbizonytalanodik, nézzen utána a forrásainknak, illetve emlékeztesse magát, hogy számos nagy orvosszervezet is irányelvet váltott az elmúlt pár évben. Várható, hogy a magyar szakmai szervezetek is követni fogják őket. Önnek viszont ezt nem kell megvárnia. Már ma kezébe veheti a sorsát.

Ha az itt talált anyagokat nem tartja elégnek, bátorítjuk, hogy részletesebben is járjon utána a diagnózisának, és keressen egyenesen a pubmed adatbázisban. A Google vagy DeepL fordítóval pillanatok alatt le tudja fordítani az angol szövegeket, és át tudja futni a kutatásokat. Ha az életét veszélyeztető diagnózist kapott, érdemesebb ezzel foglalkoznia pár hónapig, mint tévét nézni, a  telefont nyomkodni és teljesen feladni az élete feletti kontrollt.