A szénhidráttúlsúlyos étrend, a rossz alvás, a stressz és egyéb életviteli faktorok hatására a szervezetben felborul az anyagcsere-rugalmasság képessége, és egy egyre romló állapot alakul ki. Ez az ún. metabolikus szindróma, amely az évek során egy sajátságos betegségcsoport táptalajává válik. Ez azzal együtt elmondható, hogy az anyagcsere-betegségekben nagy a szórás: két hasonló korú, nemű és életmódú ember sokszor nem ugyanabban a betegségben fog szenvedni. Az egyéni történeteket nemcsak az eltérő genetikai hajlam befolyásolja, de az apróbb életviteli különbségek és vakszerencse (pontosabban a balszerencse) is. Ugyanakkor nem árt tudatosítani, hogy a betegítő gének sokéves, évtizedes távlatban a helytelen életmód miatt aktiválódnak. Ez a felismerés lehetőséget ad Önnek, hogy rendbe tegye az életvitelét.
Az alábbi listában – a teljesség igénye nélkül – felsoroltuk a leggyakoribb betegségeket, amelyek kialakulásában fontos tényező a glükózanyagcsere túlterhelése miatt kialakuló anyagcsere-zavar:
- Inzulinrezisztencia
- Diabétesz (főként a 2-es típus, ami a cukorbetegek 95%-át jelenti)
- Szív- és keringési betegségek: infarktus, stroke, ischémiás szívbetegség
- Daganatos megbetegedések
- Bélbetegségek: Crohn-betegség, colitis ulcerosa
- Időskori leépülés betegségei: Alzheimer-kór, demencia, Lewy-testes demencia, Parkinson kór, csontritkulás
- Női betegségek: PCOS, endometriózis
- Autoimmun betegségek: rheumatoid arthritis (sokízületi gyulladás), psoriasis, sclerosis multiplex
Mire számíthat, ha követi a honlapunkon javasolt elveket?
Ezekben a betegségekben a különféle anyagcsere-funkciók javításával a lefolyás lassulása, a tünetek enyhülése, javulás vagy akár teljes remisszió (tünetmentesség) is elérhető. Hogy melyik forgatókönyv következik be, az sok mindenen múlhat, hiszen a javulás minden egyénnél más. A terápiás szénhidrát-korlátozásnak ugyanakkor van néhány általános hatása, amelyre valamilyen mértékben Ön is számíthat:
- Alacsonyabb vércukor-, inzulin- és HbA1c szint, javul vagy megszűnik az inzulinrezisztencia.
- Rugalmasabb anyagcsere, a zsíralapú anyagcsere egyre gyorsabb, tünetmentes beindulása, a böjtölés képességének drasztikus javulása.
- Általános fogyás, csökkenő viszcerális (hasi) zsír.
- Javuló alvásminőség.
- Erősebb immunválaszok, gyorsabb öngyógyítási folyamatok.
- Erősebb csontrendszer, tovább nem romló fogazat. (A fogromlás évtizedekkel az első súlyos anyagcserebetegség előtt megjelenő figyelmeztető tünet. Ezt a gyerekfogorvosoknak is tudatniuk kellene a szülőkkel.)
- Sportosabb kinézet, javuló izom-zsír arány, gyorsabb izomfejlődés, egészségesebb megjelenés és jobb közérzet.
A fenti változások függvényében nemcsak az anyagcsere-betegség tüneteinek esetleges mérséklődése számíthat, de a szükséges gyógyszeradagok csökkenésére vagy a betegség függvényében akár remisszió elérésére is. Mivel ezzel a betegség progressziója is megtörhető, jó eséllyel elkerülhet néhány későbbi műtétet, egy sor újabb gyógyszert (és azok mellékhatásait). Minél előbb kezd bele az anyagcseréje átalakításába, annál jobb és tartósabb eredményekre számíthat.